Vykorisťovanie pracujúcej triedy v Spojených arabských emirátoch

Po oficiálnom otvorení 4. januára 2010 sa Burdž Chalífa stala najvyššou budovou sveta. Pri tomto výročí je vhodné si pripomenúť, aké zlé pracovné a životné podmienky zažívajú ľudia práce v Spojených arabských emirátoch.

Víza sú priepustkou k neslobode

Bohatstvo kapitalistov v SAE je z veľkej časti založené na otrokárskej práci migrantov z chudobných krajín tretieho sveta. Migranti tvoria 90 % pracujúcich a do krajiny sa dostávajú cez lokálne pracovné agentúry, kde im sľubujú vysoké mzdy a dobré pracovné podmienky. U veľkej časti prisťahovaných pracovníkov sú na dennom poriadku porušovania ich základných ľudských a pracovných práv. Ide napríklad o nezaplatenie mzdy načas alebo vôbec, náročnosť zmeniť prácu alebo odísť (pracovníkom nemusí byť vyplatená mzda), rasová diskriminácia, dlhá pracovná doba, neľudské pracovné požiadavky a podobne.

V horších prípadoch môžu zamestnávatelia pracovníkom skonfiškovať pasy a ďalšie doklady, čím ich uväznia v krajine. V roku 2020 bolo nahlásených veľa prípadov, keď boli pracovníci (primárne z Indie) zamestnaní cez turistické vízum, pretože to bolo údajne jednoduchšie a lacnejšie pre zamestnávateľov. Títo pracovníci sa stali obeťami podvodu a pracovného zneužívania. V tom istom roku v čase pandémie covid-19 bol veľký počet pracovníkov prepustených. Mnohým sa následne skončilo pracovné vízum a ostali bez peňazí. Tým pádom sa nemali ako dostať domov.

Štrajkovať je zakázané

Pri výročí otvorenia Burdž Chalífy je dôležité pamätať na to, aké zlé pracovné podmienky mali robotníci počas výstavby. Išlo napríklad o katastrofálnu kvalitu bývania, dlhú pracovnú dobu a nízke mzdy (v priemere to vychádzalo približne na 15,4 dirhamov alebo 4 € na hodinu). V marci 2006 sa asi 2500 pracovníkov zúčastnilo protestov pre oneskorené autobusy. Počas protestov narástol nepokoj a pracovníci ničili autá, kancelárie, počítače a stavebné zariadenie. Na ďalší deň sa väčšina pracovníkov vrátila do práce, ale odmietla pracovať. V Spojených Arabských Emirátoch sú totiž štrajky a odborové zväzy zakázané. Tí pracovníci, ktorí sa zúčastnia štrajkov, riskujú väzenie – ak sú prisťahovalci, deportáciu. Pre tieto represie je pre pracujúcich náročnejšie zoskupiť sa a bojovať za lepšie životné podmienky.

Život v Spojených Arabských Emirátoch nie je tak ružový, ako sa na prvý pohľad zdá. Všetky nepriaznivé pracovné a životné podmienky postihujú ľudí len niekoľko kilometrov od najvyšších mrakodrapov, šesť- a sedemhviezdičkových hotelov a luxusných obchodných centier. Burdž Chalífa, Burdž al-Arab a podobne veľké prepychové budovy sú vskutku zbytočné – na rovnakú ubytovaciu kapacitu stačí približne päť panelákov z doby socializmu. Výstavba panelákov je pritom oveľa menej nákladná, trvá kratšie a nevyžaduje otrockú prácu. Tieto prežitky slúžia iba korporáciám a vládnucej monarchii na to, aby zvýšili svoje zisky z turizmu a okrádali pracujúcu triedu inovatívnymi, prefíkanými spôsobmi.

Pre luxus bohatých trpia ruky pracujúcej triedy.

Fetišizácia bohatstva

Palm Islands, Palm Jumeirah, the World Island a ďalšie umelé ostrovy rovnako slúžia prinášaniu ziskov. Sú miestom, kde kapitalisti zbohatli na utrpení pracujúcich. Rozhadzujú peniaze vo svete hladu a ľudí bez domova. Toto všetko sa nedeje iba v Spojených Arabských Emirátoch, ale aj v iných krajinách Perzského zálivu (kam patria Omán, Kuvajt, Saudská Arábia a podobne) a všeobecne v krajinách, kde pri kormidle nie je ľud, ale diktatúra buržoázie.

Súčasná fetišizácia Dubaja či iných miest v tomto regióne je príznačná pre dobu, v ktorej žijeme. Dobu, v ktorej vyhral individualizmus a chamtivosť nad empatiou a starostlivosťou o svojich blízkych. Je načase, aby sme prestali podporovať otrokárske praktiky a začali sa pozerať na tento „raj na Zemi“ ako na peklo, ktorým skutočne je.

.

.

Samuel S.

Viktória K.

.

Zdroje:

  1. Migrant workers in the United Arab Emirates. [cit. 2023-01-04] Dostupné online: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Migrant_workers_in_the_United_Arab_Emirates
  2. Dubai Is A Parody Of The 21st [cit. 2023-01-04] Dostupné online: https://www.youtube.com/watch?v=tJuqe6sre2I&ab_channel=AdamSomething
  3. Dubai’s Sustainable City Is A “Green” Fever Dream. [cit. 2023-01-04] Dostupné online: https://www.youtube.com/watch?v=IhpZ4aHP6II&ab_channel=AdamSomething
Zdieľať článok
Návrat hore