Ťažký týždeň v kapitalizme 2/4

Najväčšie sídlisko strednej Európy má 50 rokov. Západ uvaľuje sankcie, zvyšok sveta sa bráni. Podpísali sme sa Silný klíma zákon. Prinášame vám týždenný súhrn správ (aj) zo sveta politiky.

3. apríl
VYHLÁSENIE SVETOVEJ ĽAVICE K VÝROČIU VOJNY NA UKRAJINE

Uplynul rok od začiatku imperialistického konfliktu na Ukrajine, jedného z dôsledkov tragickej situácie, ktorá nastala po zvrhnutí socializmu a rozpade Sovietskeho zväzu. Národy dvoch krajín, Ukrajiny a Ruska, ktoré žili v mieri a spoločne prosperovali ako sovietske republiky v rámci ZSSR, už deväť rokov prelievajú svoju krv, čo vyvrcholilo minuloročným masakrom. Dôvodom sú plány USA, NATO a EÚ v kontexte tvrdého súperenia týchto mocností s kapitalistickým Ruskom o kontrolu trhov, surovín, dopravných sietí a geopolitických pozícií v eurázijskom regióne.

Komunistické a robotnícke strany vyjadrujú solidaritu s národmi Ukrajiny a Ruska, ktoré za imperialistický konflikt platia svojou krvou. Ukázali sme a naďalej ukazujeme národom, že vývoj na Ukrajine prebieha v kontexte monopolného kapitalizmu, a odmietame falošné zámienky a argumenty, ktoré využívajú obe strany konfliktu.

Postavili sme sa proti pôsobeniu fašistických a nacionalistických síl, antikomunizmu, prenasledovaniu komunistov a odborovej perzekúcii, ktoré sa v prvom roku imperialistickej vojny v oboch krajinách zintenzívnili.

K 27. marcu podpísané 39 svetovými ľavicovými politickými stranami a 26 ľavicovými mládežníckymi organizáciami.

Celé vyhlásenie v preklade nájdeš na našom webe: https://flm.sk/vyhlasenie-svetovej-lavice-k-vyrociu-vojny-na-ukrajine/

4. apríl
ZA SOCIALIZMU SA STAVALO PRE ĽUDÍ

Uplynulo 50 rokov od zahájenia výstavby najväčšieho sídliska v strednej Európe, bratislavskej Petržalky. 2. apríla 1972 bol na slávnosti na dnešnom Námestí hraničiarov položený základný kameň novej Petržalky, s ktorej výstavbou, rozdelenou na etapy, sa začalo v roku 1973. Prvý obytný dom bol skolaudovaný na Romanovej ulici 3. augusta 1977.

V roku 1985 stálo v Petržalke už 34 000 bytových jednotiek pre 100 000 obyvateľov. Samotnej výstavbe predchádzala architektonická súťaž, ktorej sa zúčastnilo viac ako 80 kolektívov z celého sveta. Invázia zahraničných vojsk a nastupujúca „normalizácia“ však mali za následok, že samotná výstavba napokon prebehla obvyklou panelovou technológiou. Bohužiaľ, aj tu sa odrazili klasické problémy hromadnej bytovej výstavby – chýbajúca, resp. meškajúca občianska vybavenosť, absencia zelene a celkovo dočasne znížená kultúra prostredia pripomínajúca skôr život na stavenisku. To malo za následok výskyt viacerých nežiadúcich sociálno-patologických javov. Po zmene režimu jej viacerí predpovedali osud sociálne vylúčenej lokality, k čomu napokon nedošlo.

Súčasná Petržalka je už pokladaná za dobré miesto pre život s plnou občianskou vybavenosťou, množstvom zelene a dobrou dopravnou dostupnosťou. Súčasný počet bytových jednotiek presahuje číslo 42 000.

Žiaľ, hromadná bytová výstavba je jednou z prvých úloh, na ktoré štát po roku 1989 rezignoval, a nová výstavba prebieha takmer výlučne v rukách súkromného sektora. To sa odráža v zníženej dostupnosti bývania a vlastný byt je pre značnú časť mladej generácie takmer nedosiahnuteľnou métou. Očakávaná výstavba štátnych nájomných bytov zatiaľ leží v rovine sľubov. Pre zaujímavosť, cena bytu v kedysi zatracovanej Petržalke v mnohých prípadoch atakuje hodnotu 300 tisíc.

Bývanie je právo, nie privilégium!

OSLOBODENIE BRATISLAVY

„K príležitosti výročia oslobodenia Bratislavy poviem len toľko, že sa náš boj neskončil,“ píše naša podpredsedníčka Alexandra Aganbegović. „Fašisti, nenávisť a zlo sú stále medzi nami. Zjavne zabudli na to, že sa proti nim vieme brániť a bojovať. Pred 78 rokmi nám bojovníci proti nacizmu ukázali, ako sa to robí. Raz sme ich porazili, urobíme to zas!“

Naša podpredsedníčka pred Pomníkom víťazstva v Bratislave.
5. apríl
AKO DLHO BUDEME TOLEROVAŤ IZRAELSKÉ ZLOČINY?

V noci zaútočila izraelská okupačná armáda na palestínskych veriacich v mešite Al-Aqsa počas jedného z najsvätejších moslimských sviatkov. Zranila viac ako 240 mladých mužov a žien. Objavujú sa hlásenia, že mnohým mužom boli dolámané ruky a nohy. Dvaja Palestínčania boli v zverskom útoku zavraždení.

V už pravidelnom úkaze porušovania medzinárodného práva i základných ľudských práv tento fašistický štát, udržiavaný Severoatlantickou alianciou, svojvoľne zatkol asi 400 mladých veriacich a odvliekol ich do zadržiavacích táborov.

Obrancovia reagovali útokmi proti vojenským kontrolným bodom a osadám, ktoré boli protizákonne vytýčené Izraelom na suverénnom území Palestínskeho štátu.

Zdroj: Palestínska komunistická mládež

6. apríl
AKO SA ZÁPAD KLAME O PALESTÍNE

Prípad útoku na civilistov v mešite Al-Aqsa nie je ojedinelý. Ide skôr o systematické snahy izraelskej vlády spáchať genocídu na palestínskom národe a vyhubiť i posledné náznaky ich príslušnosti k arabskej rodine. Fašistická vláda Izraela sa už ani nesnaží tajiť svoje skutočné zámery.

Napriek všetkým dôkazom o zverstvách štátu apartheidu sa však na Západe nájdu mnohí „dobroprajníci“, ktorí si myslia, že iba oni sami situácii rozumejú. Palestínčania vzdorujú svojim okupantom? Podľa nich sú takíto obrancovia teroristi. Izraelskí osadníci zavraždia za bieleho dňa chlapca na ulici? Podľa bieleho liberála je to v poriadku, pretože pre Holokaust je ochotný odpustiť aj to najväčšie svinstvo. Západniari znášajúci hanbu za neopísateľnú historickú krivdu na židovskom národe sú ochotní, ak nie priamo popierať zločiny proti ľudskosti páchané Izraelom, tak aspoň zmierňovať skutočné utrpenie palestínskeho ľudu.

Novinár Dr. Ramzy Baroud píše: „Prirodzene, zmiernená verzia pravdy nie je žiadnou pravdou. A čo je horšie, zvyčajne nevedie k rozhodným morálnym postojom alebo zmysluplným politickým krokom. Keby malo zľahčovanie pravdy nejakú hodnotu, Palestína by bola už dávno oslobodená. Nielenže to tak nie je, ale pretrváva aj skutočný deficit vedomostí o základných príčinách, povahe a dôsledkoch každodenných izraelských zločinov v Palestíne.“

Prečítajte si preklad jeho článku o trende popierania hrôzy žitia pod izraelskou okupáciou na našom webe: https://flm.sk/pravda-o-palestine-prechadza-korekturou/

Pozrite si video s prejavmi z nášho protestu pred izraelskou ambasádou na našom YouTube kanáli.

7. apríl
ANTISEMITIZMUS V SLOVENSKEJ LITERATÚRE

Nataša Holinová píše pre denník SME: „Angličania sa nedávno rozhodli chirurgicky ošetriť staršie literárne diela a drobnými textovými zmenami odstrániť výrazy ako žid, neger a podobne. Prirodzene, strážcov politickej nekorektnosti to pobúrilo a posťažovali sa na cenzúru, porušenie slobody prejavu a celý tento klasický repertoár.

Kým si Angličania budú robiť drobné (to podčiarknime) textové zmeny, môžeme sa smelo pozrieť, čo by sa v tomto smere dalo podniknúť u nás. Čo trebárs slovo cigániť?

Bežná vec v knihách, ktoré som čítala v detstve a ktoré mi tak v hlave vytvárali synonymné spojenie slov Cigán a klamár. Dalo by sa (…) nahradiť cigánenie za klamanie bez toho, aby utrpela kvalita? Samozrejme, bol by to dobrý skutok a v detských hlavách by sa prestal vytvárať etnický predsudok.

Taký Kukučín mi vyrážal dych ešte na vysokej škole – a vtedy sme sa naozaj tvárili, že je normálna vec hnať metlou židovského krčmára. V Bajzových René mládenca skúsenostiach sa naučíme aj to, že židova miestnosť je smradľavá, Vajanský nás oboznamuje so židovským nevkusom, s pochybnými hygienickými návykmi a celkovo cudzorodosťou, pričom zdrojom „antislovenského“ zla je odlišné vierovyznanie.

Mali by sme to vyškrtať? Nie a ani by to nešlo, antisemitizmus je v týchto dielach celkom implicitný. Treba len jasne o tom hovoriť, povedzme v škole, kde sa národnému obrodeniu venujú dva predmety. A daným dielam napísať nové úvody.“

Prečitajte si celý komentár Nataše Holinovej na: https://komentare.sme.sk/c/23152297/o-antisemitizme-v-slovenskej-literature-treba-jasne-hovorit-komentar

8. apríl
MEDZINÁRODNÝ DEŇ RÓMOV

Dnes je to 52 rokov od založenia Medzinárodnej rómskej únie a prvých osláv Medzinárodného dňa Rómov.

Predovšetkým v kontexte extrémnych ekonomických ťažkostí je dôležité myslieť na to, že krízami kapitalizmu prechádzame spolu. Kým fašistické sily v slovenskej politike sa snažia rozdeľovať a ukazovať na takú a onakú menšinu v snahe odpútať pozornosť od zdroja našich problémov – kapitalizmu, my si veľmi dobre uvedomujeme, že pracujúci akejkoľvek rasy, etnicity, národnosti či pohlavia toho majú spoločného oveľa viac ako s buržoáznymi vykorisťovateľmi. Vidíme slepé nazeranie zradcov ľudí práce ako Kotleba, Mazurek či Uhrík (ale aj zdanlivých „stredových“ a „stredopravých“ politikov). Na rozdiel od nich rozumieme, že postavenie Rómov v našej spoločnosti neprišlo iba tak z neba, ale že je výsledkom historického vývoja, ktorý má vlastné špecifiká. Odmietame preto rasistickú, nevedeckú a antihumanistickú rétoriku využívanú na získavanie politických bodov a na posluhovanie ultrapravicových politikov ich oligarchickým majiteľom.

Sme v tom spolu, ale podmienene odlišným historickým vývojom sme predsa trošku odlišní. Pretože kým ako ľudia práce trpíme rovnako pod bičom majiteľov firiem, Rómovia a iné menšiny trpia ďalšími formami útlaku, akou je napríklad rasizmus. Prejavuje sa rôzne, napríklad v systematických zlyhaniach štátnej politiky a jej neschopnosti pozdvihnúť kvalitu života Rómov (ktorí sú, mimochodom, občania štátu, a teda ich kvalita života by mala byť prioritou vlády), ale aj v bežných denných interakciách, do ktorých bol rasizmus priam zabudovaný. To je výsledok aktívnych snáh najprv feudálov, neskôr kapitalistov po dobu stoviek rokov.

Vo Fronte ľavicovej mládeže vítame s otvorenou náručou všetkých, ktorí rozumejú, že zdrojom ich životných útrap je kapitalizmus a ktorí vidia, že cestou napred je socializmus a komunizmus. Každý pracujúci je obeťou koristníctva, ktoré je základnou stavebnou jednotkou súčasného ekonomického zriadenia. Ak sa necháme ďalej rozdeľovať, bude to viesť iba k prehlbovaniu moci buržoázie a ich možností nás zotročovať. Je to výhradne solidarita, ktorá nám dáva šancu na dôstojný odpor.

PODPÍSALI SME SILNÝ KLÍMA ZÁKON

Iniciatíva Silný klíma zákon tlačí na vládu, aby prijala nový strešný zákon na ochranu zemskej klímy. Iniciátori a podporovatelia petície žiadajú dekarbonizáciu slovenskej ekonomiky. Zákon vyžaduje dosiahnuť do roku 2050 uhlíkovú neutralitu vo všetkých oblastiach na rozdiel od aktuálnej polovice. Zákon by priniesol aj nový kontrolný nástroj, Radu pre klimatickú zodpovednosť, ktorý bude dohliadať na kvalitu a dodržiavanie klimatických cieľov Slovenskej republiky.

Ako ľavicové združenie je pre nás ekológia a ochrana klímy jednou z kľúčových tém. Petícia pre prijatie nového silného klimatického zákona má potenciál posunúť našu spoločnosť vpred,  preto aj my patríme medzi jej oficiálnych podporovateľov. Je nesmierne dôležité čo najrýchlejšie odvrátiť kompletný kolaps spoločnosti, ktorý nám hrozí aj z klimatických dôvodov. Vyzývame všetkých, aby sa pridali k spoločnej snahe zachrániť planétu aj ľudstvo.

Veríme, že snaha o prechod k ekologickej spoločnosti a zvráteniu klimatickej krízy je možná prekonaním kapitalizmu. Musíme vyžadovať zmenu ekonomického fungovania sveta, tá nám pomôže viac ako reformy. Kapitalizmus sa nestará o planétu ani jej obyvateľov, záleží mu iba na nekonečnom vytváraní profitu pre malú skupinu najbohatších ľudí držiacich moc. Kým bohatí bohatnú, zvyšok sveta bude trpieť následkami kapitalizmu.

ODDYCHOVAŤ BUDEME PO REVOLÚCII, TERAZ NÁS POTREBUJE LES

Naša podpredsedníčka Alexandra Aganbegović píše:

„Členovia hnutia Socialisti a Frontu ľavicovej mládeže sa vybrali dnes ráno sadiť stromčeky do oblasti Tribeča.

Regionálny podpredseda FĽM Západ Ľubomír Zeman sa obracia s krompáčom.

Či je sobota, či je sviatok, katastrofická klimatická zmena sa neodvrátiteľne blíži. My osobne sme ju nespôsobili a ani ju ako jednotlivci nevyriešime, krv na rukách majú korporácie, ktoré profitujú nielen z vykorisťovania ľudí, ale aj prírody. Stromy (ktoré korporácie ako Nestlé dávajú masovo stínať) sú najlepším prirodzeným pohlcovačom CO2 (ktoré do ovzdušia vypúšťajú plody ropných, automobilových a leteckých gigantov).

Kapitalistov, žiaľ, nepoložíme na kolená hneď dnes, no môžeme pre prírodu urobiť aspoň to málo, čo vieme. Pri sadení malých stromčekov ale určite nekončíme!

Akú maličkosť môžete dnes pre prírodu urobiť vy? Kým zháňate sadeničky stromov, podpíšte petíciu za silný klimatický zákon na https://silnyklimazakon.sk/.“

9. apríl
ZÁPAD VS. SVET

Ben Norton píše pre Geopolitical Economy Report: „Rada OSN pre ľudské práva drvivou väčšinou odhlasovala odsúdenie využívania ekonomických sankcií. Jediné krajiny, ktoré vyjadrili podporu tomuto nástroju ekonomickej vojny, boli Spojené štáty, Veľká Británia, členské štáty Európskej únie, Gruzínsko a Ukrajina. Sankcie sú formálne známe ako jednostranné donucovacie opatrenia a porušujú medzinárodné právo.

Rada OSN pre ľudské práva 3. apríla hlasovala v pomere 33 členov za a 13 proti rezolúcii. Rezolúciu predložil Azerbajdžan v mene Hnutia nezúčastnených krajín. Výsledky hlasovania ukazujú, ako si Západ razí vlastnú cestu napriek vôli zvyšku sveta.

V rezolúcii sa uvádza, že „dôrazne odsudzuje pokračujúce jednostranné uplatňovanie a presadzovanie týchto opatrení zo strany určitých mocností ako nástrojov nátlaku vrátane politického a hospodárskeho voči ktorejkoľvek krajine, predovšetkým voči najmenej rozvinutým a rozvojovým krajinám s cieľom zabrániť uplatneniu ich práva slobodne rozhodovať o svojich vlastných politických, hospodárskych a sociálnych systémoch“. Ide o jasnú narážku na blokády Kuby a Venezuely zo strany Washingtonu, ktorej cieľom je zvrhnutie socialistických vlád v týchto krajinách a ktoré jednoznačne porušujú medzinárodné právo.

V rezolúcii sa dodáva, že sankcie spôsobujú „vážne porušovanie ľudských práv cieľových skupín obyvateľstva“ s „osobitnými dôsledkami pre ženy, deti vrátane mladistvých, starších ľudí a osoby so zdravotným postihnutím“. V dokumente sa citovali mnohé predchádzajúce rezolúcie Valného zhromaždenia OSN a Rady pre ľudské práva a správy Úradu vysokého komisára pre ľudské práva, ktoré tiež odsúdili jednostranné sankcie.

Ukladanie jednostranných sankcií zo strany Západu sa v posledných desaťročiach prudko zvýšilo. Podľa prehľadu ministerstva financií z roku 2021 vláda USA ku koncu tohto roka uvalila sankcie na 9 421 subjektov, čo predstavuje ohromujúci nárast o 933 % od roku 2000.

Viac ako tretina svetovej populácie žije v krajinách, ktoré trpia sankciami.“

Zdieľať článok
Návrat hore