Ťažký týždeň v kapitalizme 1/3

V Peru prebiehajú protesty za demokraciu, v Palestíne horia autá a ľudia na Spiši rezignovali na politiku. Aj takto môže vyzerať obyčajný ťažký týždeň v kapitalizme.

27. február
ĽUDIA NA SPIŠI POTREBUJÚ PRÁCU

Od piatka do nedele sme s členmi hnutia Socialisti.sk viedli diskusie na Spiši. Naša cesta sa začala v Spišskej Novej Vsi a pokračovala cez Gelnicu, Prakovce a Hnilčík do Smolníka. V nedeľu sme si uctili pamiatku obetí Krompašskej vzbury v Krompachoch.

Dnes si už občania hladových dolín nedokážu predstaviť, že by sa o zvýšenie zamestnanosti, ako aj prístupu k zdravotnej starostlivosti, vzdelaniu a kultúre v ich okrese mohol zaujímať nejaký politik.

Na vyjadrenie úcty robotníkom Krompašskej vzbury sme k pamätníku spoločne položili veniec.

„Prvým krokom, ako vrátiť život slovenským regiónom, je vrátiť do nich prácu,“ hovorí predseda Socialisti.sk Artur Bekmatov.

Naše skúsenosti zo Spiša sme popísali v článku: https://flm.sk/ludia-na-spisi-potrebuju-pracu/

28. február
ĎALŠIE BARBARIZMY OSADNÍKOV

Izraelskí osadníci podpálili desiatky palestínskych domov a áut v meste Huwara provincie Nábulus na okupovanom Západnom brehu Jordánu.

Palestínske médiá uviedli, že počas nočného besnenia osadníkov, ktoré sa odohralo deň po tom, ako boli zabití dvaja okupujúci osadníci, bolo podpálených asi 30 domov a áut. Začiatkom tohto mesiaca bolo pri izraelskom vojenskom zásahu v Nábuluse zabitých jedenásť Palestínčanov.

Palestínske ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že v nedeľu bol izraelskou paľbou zastrelený 37-ročný muž. Podľa palestínskeho Červeného polmesiaca boli ďalšie dve osoby postrelené a zranené, tretia osoba bola pobodaná a štvrtá zbitá železnou tyčou. Približne 95 ďalších osôb bolo ošetrených v dôsledku vdýchnutia slzného plynu.

Palestínčan Ghassan Douglas, ktorý monitoruje izraelské osady v regióne Nábulus, odhadol, že na útoku, ktorý nastal potom, ako jordánska vláda uviedla, že Palestínska samospráva (PA) a izraelskí predstavitelia sa dohodli na krokoch vedúcich k deeskalácii situácie, sa zúčastnilo približne 400 židovských osadníkov.

Napätie medzi Palestínčanmi a Izraelčanmi sa vystupňovalo v súvislosti so zintenzívnením vraždených nájazdov na Izraelom okupovaných územiach. Palestínsky prezident Mahmúd Abbás odsúdil to, čo nazval „teroristickými činmi, ktoré dnes v noci vykonali osadníci pod ochranou okupačných síl“. Dodal: „Izraelskú vládu považujeme za plne zodpovednú.“

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval k pokoju a proti násiliu zo strany domobrany. „Žiadam vás, aby ste, keď vrie krv a duch je horúci, nebrali zákon do svojich rúk.“

Zdroj:
Al-Jazeera
Palestínska komunistická strana a Palestínska komunistická mládež

1. marec
LINKS BOJUJE ZA NGWENYU

Malangatana Valente Ngwenya (1936 – 2011) bol umelcom a významným bojovníkom proti portugalskej koloniálnej vláde v Mozambiku. Jeho maliarske, sochárske a básnické umenie spájalo univerzálne otázky ľudstva s kritikou koloniálneho režimu. Za svoje politické presvedčenie bol zadržaný portugalskou tajnou políciou Estado Novo režimu, po čom rok a pol strávil vo väzení. V roku 1997 mu UNESCO udelilo titul umelca za mier.

Počas svojho života navštívil Malangatana Viedeň niekoľkokrát, aby tu mohol vystaviť svoje práce a získať inšpiráciu pre tvorbu nových. Zavítal aj do okresu Penzing, kde spolu so študentmi strednej školy vytvoril nástennú maľbu.

Strana Links požadovala na okresnej rade premenovanie ulice Lützow po Ngwenyovi, aby tým zviditeľnila významného černocha a vyzdvihla spojenie umelca s obvodom Penzing. Žiaľ, návrh bol zamietnutý.

Viedenská strana Links týmto počinom uzavrela Mesiac čiernej histórie 2023.

2. marec
VLÁDU V PERU NIKTO NEVOLIL, ZOSAĎTE JU!

Bývalý peruánsky diktátor Alberto Fujimori, ktorý vládol v 90. rokoch, zničil všetky demokratické inštitúcie. Dnešné Peru zdedilo štrukturálne problémy, ktoré vytvoril. V rámci Fujimoriho zmien zriadil jednokomorový kongres, ktorý podľa článku 113 ústavy môže zvrhnúť zvoleného prezidenta vyhlásením, že hlava štátu je „morálne nespôsobilá“. Kongresu na to stačia dve tretiny hlasov. A to skorumpovaný peruánsky kongres využil proti dnes už bývalému prezidentovi Pedrovi Castillovi.

Protesty organizujú aktivistické organizácie, domorodé komunity, ľudskoprávne skupiny a ľavicové politické strany ako Nuevo Perú a Perú Libre. Drvivú väčšinu protestujúcich tvoria peruánski pracujúci domorodého pôvodu, ktorí žijú prevažne vo vidieckych oblastiach.

Prečítajte si viac: https://flm.sk/vladu-v-peru-nikto-nevolil-je-cas-ju-zosadit/

3. marec
KAPITALIZMUS NEVYCHÁDZA Z ĽUDSKEJ PRIRODZENOSTI

Častý argument pre ekonomické zriadenie kapitalizmu je tvrdenie, že je prirodzený pre ľudskú povahu, že bezohľadná chamtivosť je jednoducho v každom z nás. Toto však nemôže byť ďalej od pravdy.

Naopak – empatia je prirodzenou ľudskou vlastnosťou. Každý z nás sa snaží pomáhať svojim blízkym. Často vidíme správy o tom, ako náhodný okoloidúci skočí do vody, aby zachránil topiaceho sa, alebo vojde do horiaceho domu. Celý koncept dobra, ktorý ľudia považujú za taký dôležitý, vychádza z nezištného pomáhania druhým.

Ľuďom sa podarilo vybudovať civilizáciu na základe spolupráce, nie neľútostného boja o to, kto bude mať viac. Spoločnosti fungujúce na princípe lovcov a zberačov fungovali vďaka tomu, že každý prispieval toľko, koľko mohol, a bral toľko, koľko potreboval. Aj dnes ľudia spolupracujú, a to aj bez odmeny. Existujú potravinové banky, tisícky dobrovoľníkov robia verejnoprospešné práce, ľudia pravidelne prispievajú rôznym charitám a neziskovým organizáciám.

Odkiaľ sa teda vzala tá bezohľadná chamtivosť? Súčasná spoločnosť totiž toto nesociálne správanie odmeňuje. V kapitalizme získa najviac ten, kto je absolútne bezohľadný voči všetkým ostatným. Ten, kto nemá žiadne morálne zábrany, ktoré by mu stáli v ceste pri znečisťovaní planéty a vykorisťovaní všetkých naokolo. Kapitalizmus núti každého, kto sa chce dostať na vrchol, potláčať svoje morálne zásady a empatiu. A kto to nespraví, bude predbehnutý niekým, komu to problém nerobí.

4. marec
ČESŤ PAMIATKE ODBOJA!

Pred 80 rokmi 4. marca 1943 bolo v Berlíne popravených gilotínou deväť členov nemeckej židovskej komunistickej odbojovej skupiny pod vedením Herberta Bauma za podpaľačský útok na nacistickú protikomunistickú výstavu. Medzi zabitými boli (na snímke zľava hore) Marianne Prager-Joachimová, Siegbert Rotholz, Hildegard Loewyová, Hanni Meyerová, Heinz Birnbaum a Lothar Salinger, ako aj Hella Hirschová, Helmuth Neumann a Heinz Rotholz.

Zdroj: Working Class History
ANI JEDNÉHO ČLOVEKA ZO ZÁVODU, ANI EURO Z VÝPLATY!

Artur Bekmatov, predseda hnutia Socialisti.sk, píše: „Poľovačka na Miloša Kapuša – predsedu odborov v BPC Beluša – naberá na intenzite. Preto vás touto cestou žiadam, aby sme sa za tohto čestného odborára postavili.

Vedenie podniku mu udelilo druhé oznámenie o porušení pracovnej disciplíny. Keďže je to druhé oznámenie v priebehu šiestich mesiacov, tak ho podľa Zákonníka práce môže zamestnávateľ prepustiť. Ak sa tak stane a Kapuš to dá na súd, tak ho s určitosťou vyhrá. Pretože dôvody oboch údajných porušení sú smiešne. A BPC Beluša mu bude musieť uhradiť ušlú mzdu.

Pýtate sa, prečo sa to manažmentu oplatí? S rovnakým odhodlaním, s akým odborár bojoval za zamestnancov, ktorých manažment chcel nahradiť agentúrnymi zamestnancami, teraz bojuje za novú kolektívnu zmluvu. A podľa informácií robotníckej bunky Socialisti.sk sa ho preto potrebujú zbaviť. V tejto chvíli. To, že o 2 – 3 roky nakoniec súd uzná, že prepustenie bolo protizákonné, je vedľajšie. Nechcú premýšľajúcich a spolupracujúcich zamestnancov s poctivým vodcom na čele. Manažment chce zabrániť, aby mal Kapuš, ktorý dokázal zamestnancov stmeliť, vplyv na vyjednávanie o novej kolektívnej zmluve. A na ďalšie dianie v podniku. Pretože nie je hlúpy, lenivý, ani sa nedá podplatiť.“

Prečítajte si rozhovor s Milošom Kapušom pre nitrianske noviny: https://www.nitranoviny.sk/katastrofalna-situacia-v-bpc-belusa-je-to-neunosne-hovori-predseda-miestnych-odborov-milos-kapus-ktoreho-sa-chce-vedenie-firmy-zbavit/

5. marec
BANÍCKY ŠTRAJK

5. marca 1984 sa začal veľký štrajk baníkov v Spojenom kráľovstve, keď baníci v závode Cortonwood Colliery prestali pracovať v reakcii na oznámenie plánu konzervatívnej vlády na zatvorenie baní. Niektoré šachty už štrajkovali v rámci iných sporov, avšak štrajky proti zatváraniu sa rozšírili po celom Yorkshire a o štyri dni neskôr Národný odborový zväz baníkov vyhlásil celoštátny štrajk.

Ženy, mnohé z nich manželky baníkov, zohrali kľúčovú úlohu pri podpore štrajku a pomohli robotníkom prežiť bez práce takmer rok.

Premiérka Margaret Thatcherová a jej vláda boli odhodlané zlomiť silu zamestnaneckých organizácií a presadiť masovú privatizáciu a reformy voľného trhu. Poučili sa z predchádzajúcich porážok v baníckych štrajkoch v rokoch 1972 a 1974. Vytvorili zásoby uhlia, aby mohli vydržať dlhý štrajk, a potom ho úmyselne vyprovokovali oznámením plánu na zatvorenie baní na jar, keď bol po uhlí menší dopyt ako počas chladných zimných mesiacov. Porážka baníkov, ktorí boli najlepšie organizovanou a najbojovnejšou skupinou zamestnancov v Británii, znamenala rozhodujúci obrat v pomere síl medzi zamestnancami a zamestnávateľmi v krajine. V konečnom dôsledku viedla k väčšej atomizácii a individualizácii robotníckej triedy v Británii.

DNES OSLAVUJEME MIER A BEZPEČNOSŤ

5. marec bol vyhlásený Organizáciou spojených národov za Medzinárodný deň odzbrojenia a nešírenia jadrových zbraní. Iba v roku 2021 sa odhadovalo globálne financovanie zbrojenia na 2 100 000 000 000 dolárov. To sú peniaze, ktoré nemieria do rúk bežných ľudí, na zdravotníctvo či školstvo, ale do rúk priekupníkov so smrťou.

OSN: „Zbrane hromadného ničenia, najmä jadrové zbrane naďalej vyvolávajú najväčšie obavy vzhľadom na ich ničivú silu a hrozbu, ktorú predstavujú pre ľudstvo. Nadmerné hromadenie konvenčných zbraní a nezákonný obchod s ručnými a ľahkými zbraňami ohrozuje medzinárodný mier a bezpečnosť a trvalo udržateľný rozvoj, zatiaľ čo používanie výbušných zbraní v obývaných oblastiach vážne ohrozuje civilné obyvateľstvo. Nové a vznikajúce zbraňové technológie, ako napríklad autonómne zbrane predstavujú výzvu pre globálnu bezpečnosť, a preto im v posledných rokoch medzinárodné spoločenstvo venuje zvýšenú pozornosť.“

Imperialistické vojny a zbrojenie v kapitalizme poskytujú benefit výlučne vládnucej triede. Odmietnime falošné rozdiely a nenávisť živenú buržoáznou triedou v prospech mieru, internacionalizmu a socializmu!

Zdieľať článok
Návrat hore