Ťažkoodenci na uliciach – boli sme v Aténach

350 ľudí z 35 krajín sveta sa stretlo na jednom mieste, aby zdieľali svoje ľavicové názory na prítomnosť a budúcnosť. Top témami bola energetická kríza a vojna (nielen) v Európe. 21. – 23. október naši dvaja členovia strávili na Európskom fóre ľavice, zelených a progresívnych síl 2022, ktorý sa konal v Aténach.

Liberalizácia trhu zvyšuje ceny

Jedlo alebo teplo (z angl. eating or heating) je otázkou, ktorú si momentálne kladú milióny európskych občanov. Diskusia o možnostiach sociálno-ekologickej transformácie energetického sektora predstavila dôsledky súčasnej krízy na strednú a nižšiu vrstvu obyvateľstva. Medzi hlavné problémy, ktoré vyvstávajú v časoch energetickej chudoby, patrí fakt, že národný priemysel a lokálne hospodárstvo prakticky neexistuje, a preto získal súkromný sektor výsadné právo určovať si podmienky.

Regulovaný trh je nutný. Na pléne s názvom „Nový sociálny a ekologický kompas pre Európu“ znela požiadavka investovať profit súkromných energetických spoločností v EÚ do obnoviteľných zdrojov.

Na politickej konferencii vystúpil aj Alexis Tsipras, predseda gréckej strany Syriza. „Európa potrebuje viac než kedykoľvek predtým kolektívnu progresívnu odpoveď na neoliberalizmus a temnotu extrémnej pravice.“

Alexis Tsipras na politickej konferencii Európskeho fóra hovorí otvorene o súčasnej kríze.

Senegal, Cyprus aj Brazília – iné problémy, rovnaký zdroj

Situácia v Senegale je alarmujúca, napriek tomu sa o nej v našich končinách nehovorí. Takýto ignorantský prístup západu napokon nevidíme prvýkrát. Stačí sa pozrieť na to, ako naše médiá pristupujú k izraelskému apartheidu voči Palestíne či potláčaniu práv žien v Iráne a Katare.

Lokálny trh je zničený. Rybári vďaka ropným spoločnostiam stratili prístup k moru. V dôsledku vojny na Ukrajine chýba obilie, cena ryže sa rapídne zvýšila. Mladí Senegalčania odchádzajú do Európy za vidinou bájneho El Dorada. A ľudia žijúci na vidieku musia denne prejsť niekoľko kilometrov, aby sa dostali k vode. Iba zlomok problémov, ktorému čelí Senegal a Európa pred ním zatvára oči.

Na diskusii o feminizme vystúpila aj Skevi Koukouma, tajomníčka hnutia žien POGO na Cypre. Dôsledkom bojov a procesu kolonizácie Tureckom sú na ostrove pravidelne znásilňované nielen ženy a dievčatá, ale aj muži a mladí chlapci. Nútená prostitúcia, tehotenstvá, ako aj potraty, nútené manželstvá sú to, s čím ženy na Cypre neúspešne zápasia.

Keďže ochrana našej planéty krátkodobo nevykazuje také zisky ako dobytok v supermarketoch, masívne ničenie dažďových pralesov v Brazílii je bežnou praxou. Pôda je drahá, preto sa medzinárodný obchod vyplatí viac ako lokálny trh. Rodiny sú vyhnané do miest, v ktorých čelia obdobiam povodní a sucha. Veríme, že víťazstvo Lulu da Silva opäť posilní národnú ekonomiku Brazílie a zastaví bezhlavý hazard s prírodnými zdrojmi.

EÚ nie je 27 rovnocenných štátov

Stretli sme sa na Európskom fóre, aby sme mohli skonštatovať, že Európska únia nie je tým, čo sa od nej sľubovalo. Že jediné, v čom sme si rovní, je vrážanie peňazí do zbrojenia a vojen.

Strategický kompas pre posilnenie bezpečnosti a obrany EÚ si nastavil zrkadlo. Marga Ferré, spolupredsedníčka transform! europe, poukázala v tomto dokumente na nebezpečnú rétoriku. Dokument implicitne vyhlasuje, že ak chceme diplomaciu, musí za tým stáť moc, pričom používa naratív Ronalda Reagana. V dokumente sa používa familiárne „my“, ale Marga Ferré sa pýta: „Kto je my? Bieli ľudia túžiaci po imperializme?“

Výstupom 6. ročníka Európskeho fóra ľavice, zelených a progresívnych síl (z angl. European Forum of Left, Green and Progressive Forces) bolo finálne vyhlásenie. Na vyhlásenie nadviazal akčný plán pre roky 2022 – 2023, ktorý si dal okrem iného za cieľ podporovať pravú klimatickú transformáciu, demonštrácie a petície za garanciu energií, jedla a bývania, ako aj mier a zákaz jadrových zbraní, aktívny boj proti fašizmu, boj za práva žien nevynímajúc.

Slzný sprej nie je nič príjemné

Prvá vec, ktorá človeku pri slove Atény napadne, je staroveké Grécko a jeho monumenty, avšak skutočný obraz nie je tak idylický. Mimo fóra sme sa mohli na vlastné oči presvedčiť, ako to v Grécku vyzerá. Množstvo schátraných budov, celé rodiny žobrákov a bezdomovcov na uliciach.

Šokovala nás permanentná prítomnosť ťažkoodencov v niektorých častiach mesta. V bezprostrednej blízkosti sme zažili potýčku s políciou, keď sme sa pri večernom posedení v miestnom komunistickom podniku presvedčili, že slzný plyn nie je nič príjemné. Jedná sa o ľavicovú štvrť, kde je aj významné zastúpenie anarchistov. Terajšia vláda sa rozhodla vybudovať v centre miesta, kde sa ľavica stretáva, novú zastávku metra. Miestni sú ochotní voči tomu protestovať i násilnou cestou.

Horiace barikády v ľavicovej štvrti Atén.

Ďakujeme European Left Youth Network za možnosť byť súčasťou podnetného stretnutia ľavicových síl. Za veľmi cenné považujeme nadviazanie nových medzinárodných priateľstiev, výmena našich pohľadov na domácu aj zahraničnú politiku a možnosti spolupráce do budúcna s predovšetkým mladými ľavičiarmi.

Ak by ste sa aj vy chceli aktívne zúčastňovať podobných udalostí, neváhajte a pridajte sa k nám. Veríme, že budúcnosť prinesie ešte viac príležitostí na medzinárodné spájanie ľavice.

.

.

tajomníčka FĽM

Ľubomír Zeman, predseda FĽM Západ

Zdieľať článok
Návrat hore