Riešme príčiny utečeneckej krízy, nie jej dôsledky

11990655_1155452744469087_7903668374820605051_nStanovisko Frontu ľavicovej mládeže k utečeneckej kríze v Európskej únii.

Európska únia čelí v posledných mesiacoch jednej z najvážnejších skúšok od svojho vzniku. Revolúcie, nepokoje a následné vojny v krajinách severnej Afriky a Blízkeho východu vyvolali vlnu migrácie, ktorej hlavným cieľom sú bohaté krajiny EÚ. Vedenie EÚ sa rozhodlo vzniknutú situáciu riešiť tzv. prerozdelením migrantov prostredníctvom kvót pre jednotlivé členské štáty EÚ.

Front ľavicovej mládeže (FĽM) odmieta takýto autoritársky prístup Európskej komisie a jej lídrov, ktorí dokonca skloňovali možnosť stopnutia eurofondov v prípade nepristúpenia Slovenska na podmienky EK. Sme presvedčení, že ak sa bavíme o ľudských bytostiach utekajúcich zo svojich krajín, nemôžeme ich vnímať ako čísla so snahou „rozdistribuovať“ ich po jednotlivých krajinách ako tovar.

Navyše, Slovensko, ako aj väčšina členských štátov EÚ, nie sú cieľom migrácie a sme presvedčení, že zodpovednosť za vzniknutú situáciu by mali niesť v prvom rade bohaté krajiny, ktoré stoja za destabilizáciou Blízkeho východu a severnej Afriky. Lídri EÚ nás teda nechcú dotlačiť k solidarite s utečencami, ale k solidarite slabších krajín s krajinami silenjšími a bohatšími.

Za prvoradé považujeme riešenie príčiny vzniku migračnej vlny, teda zastavenie vojny v Sýrii a porážku Islamského štátu, a to nielen západnými krajinami, ale za širokej účasti ďalších krajín, najmä Ruska, Iránu a Turecka, ako aj za súčasného rešpektovania legitímneho vedenia Sýrskej arabskej republiky (SAR) a koordinácie úloh s armádou SAR.

V prístupe vedúcich štruktúr EÚ k riešeniu imigračnej vlny zároveň vidíme nebezpečenstvo toho, že v tomto zoskupení európskych národov sú štáty suverénne a slobodné len dovtedy, dokým súhlasia s návrhmi Bruselu. Realita EÚ sa tak čoraz viac vzďaľuje pôvodným cieľom a ideálom zjednotenej Euŕopy. Front ľavicovej mládeže vyjadruje presvedčenie, že pokiaľ EÚ neprejde v nasledujúcom období výraznou reformou je pravdepodobné, že vo viacerých členských štátoch, vrátane Slovenska, sa na program dňa dostane aj otázka odchodu z EÚ.

Bratislava, 3.11.2015

Zdieľať článok
Návrat hore