FĽM na konferencii v Taliansku

V talianskom meste Janov sme sa koncom augusta stali súčasťou 2. medzinárodnej konferencie organizovanej FGCI (Federazione Giovanile Comunista Italiana). Náš delegát Vám v nasledujúcom článku predstaví, čo bolo predmetom stretnutia a aké sú najpálčivejšie problémy nielen Talianska, ale aj celého sveta.

Na pódium sme sa postavili aj my

Keď som dorazil na miesto zhromaždenia FGCI, hneď som sa zoznámil s organizátormi tejto akcie. Boli to milí mladí ľudia s rovnakým svetonázorom, ako mám ja, a preto sme si rýchlo našli spoločnú reč.

Predstaviteľ a tajomník PCI (Komunistická strana Talianska) Mauro Alboresi víta prítomné osoby a predstavuje hlavné myšlienky stretnutia.

Program bol nabitý. Po úvodnom príhovore predsedu FGCI Salvatore Ferraro nasledovali prejavy od predstaviteľov rôznych združení. Medzi vystupujúcimi bol napríklad reprezentant Sýrskeho komunistického zväzu mládeže, Palestínskej komunistickej strany a ďalší. Ako delegát FĽM som vystúpil aj ja, aby som predniesol naše ciele, vízie a činnosť.

Prednášky prebiehali v dvoch jazykoch, angličtine a taliančine. Prišli aj domáci komunisti z rôznych častí Talianska: členovia Talianskej komunistickej strany (PCI), Mladí komunisti (Giovani Comunisti/e), Komunistický mládežnícky front. Hoci sa nemohla každá pozvaná organizácia zúčastniť osobne, bola poskytnutá možnosť videoprezentácie. Takto sme mohli počuť zástupcu Ligy mladých komunistov z USA online.

Video prejav Ligy mladých komunistov z USA. Svoju reč zakončili slovami „Nech žije marxizmus-leninizmus!“.

V sídle prvých proletárov

Circolo Autorità Portuale e Società del Porto di Genova, miesto, kde sa viedli prednášky a diskusie, malo symbolický význam a historickú hodnotu. Táto budova bola postavená za pomoci prvých pracujúcich ľudí v porte. Teda môžeme hovoriť o istom sídle proletárov, ktorí sa podieľali na vzniku mesta Janov (Genova).

Diskusie s jasným záverom, ale aj bez

Na druhý deň sme boli rozdelení do skupín, v ktorých sme diskutovali o rôznorodých súčasných problémoch. Výhodou menších skupiniek bola atmosféra bližšieho kontaktu, v ktorej sa každý člen slobodne vyjadroval na preberané témy.

Po zdieľaní myšlienok a nápadov sa začala spoločná diskusia, kde sa rozoberali hlavne tie otázky, na ktoré nebola jednoznačná odpoveď. Výroky boli diskutabilné, ale témy dôležité a aktuálne. Venovali sme sa problematike životného prostredia, vzdelania, práce, ale aj energetiky a vojna.

Otázka vojny a zelenej energetiky

Problematika vojny na Ukrajine mala jasnú odpoveď, a to jej ukončenie, hoci vznikali aj otázky vo filozofickej rovine. V kontexte militarizácie Ukrajiny a dodávania zbraní zaznelo: „Má štát právo obraňovať sa všetkými dostupnými prostriedkami?“

Živá diskusia prebehla najmä pri téme „zelená energetika“, kde vznikali spory v oblasti jadrovej energetiky, ako aj odmietnutie kúpy ruského plynu európskymi štátmi. Ten by sa dostal do EÚ prostredníctvom iných štátov, a tak by tieto schémy platili obyčajní pracujúci ľudia.

Video reportáž talianskeho žurnalistu o situácii na Donbase.

Uber z Uber

Zaujímavá téma v oblasti práce nabehla sama od seba. Jednalo sa o nie celkom bežné pracovné vzťahy, ktoré v dnešnej dobe naberajú na popularite. Práca prostredníctvom takzvaných „platform“. Ide o spoločnosti, ktoré spájajú objednávajúce a vykonávajúce osoby, ako je napríklad spoločnosť Uber.

Je to aplikácia pre zákazníkov a taxikárov s jednoduchým prostredím, kde si môžete ľahko nájsť taxík v najbližšom okolí. V teórii je to fantastický vynález, ktorý zjednodušuje komunikáciu a tým šetrí čas a ľudskú prácu. Má však zopár nevýhod. Keďže tieto spoločnosti sú len sprostredkovatelia, nenesú zodpovednosť za kvalitu vykonaných služieb. Monopolizujú trh, a tak sú pracujúci nútení zamestnávať sa v týchto veľkých spoločnostiach. Ťažšia je aj účasť v odboroch, keďže formálne každý človek pracuje sám za seba.

Čím trpí Taliansko?

Na Slovensku sa environmentálne problémy (okrem globálneho otepľovania) týkajú znečisteného ovzdušia, rúbania lesov či zanedbávania parkov. Bolo pre mňa prekvapením zistiť, že v Taliansku v dôsledku vysokých teplôt vyschlo niekoľko riek. Dokonca existujú regióny, kde je pitná voda raritou.

Plagát 2nd National Conference of FGCI.

Konferencia v Taliansku ma spojila s novými ľuďmi. Dobre sme sa porozprávali, boli sme na prechádzke po krásnom meste Janov a ochutnali sme miestne tradičné jedlá. Bola to nielen cenná skúsenosť, ale aj výborná možnosť nadviazať kontakt s bratskými organizáciami.

 

člen FĽM Západ

Zdieľať článok
Návrat hore