Dočká sa konečne Palestína spravodlivosti? 2. časť

23. septembra predniesol palestínsky prezident Mahmoud Abbas prejav v Organizácii spojených národov, počas ktorého opätovne apeloval na svetových lídrov. Ako poznamenal, Palestínske 5-miliónové obyvateľstvo žije už viac ako 54 rokov pod izraelskou vojenskou okupáciou.

Palestína ako prázdna zem

Ignorujúc rezolúcie dohodnuté na medzinárodnej pôde, Izrael sa aktívne odlučuje od mierotvorného procesu v regióne. Či už ide o podkopávanie dohôd z Osla (ktoré vytvorili Palestínsku autonómiu ako reprezentanta palestínskeho národa voči Izraelu), alebo o plánované a úmyselné politické kroky, Izrael aktívne ničí koncepciu dvojštátneho zmieru. Snahy o pacifikovanie palestínskeho obyvateľstva násilím a agresiou spolu s izraelskou šialenou stratégiou kradnutia územia Palestíny, stavby protizákonných osád a rozrábania palestínskych financií vytvárajú dojem, že Izrael sa správa k Palestíne, akoby táto zem „bola prázdna a bez akýchkoľvek vlastníkov”.

Izraelské obranné sily majú od svojej vlády maximálnu slobodu, rovnako ako teroristickí osadníci, ktorí vraždia palestínsky ľud, rabujú ich zem, pália a ničia ich domovy, vydierajú ich, alebo ich nútia, aby si sami zbúrali strechu nad hlavou. Aby toho nebolo málo, izraelská vláda povolila vytvorenie židovských rasistických teroristických zoskupení, ktoré sužujú palestínsky ľud. Počas svojho prejavu preto palestínsky líder urgoval zahraničných lídrov, aby sa uzniesli na pridaní týchto organizácií na medzinárodný zoznam teroristov.

„Izrael nám nenechal akékoľvek územie na vytvorenie nezávislého štátu,” poznamenal a pripomenul, že osadníctvo predstavuje už 25 % celkovej populácie v palestínskom západnom brehu Jordánu.

Wadi Hilweh, izraelská osada v Palestíne.

Sionizmus nepozná hranice

Spomedzi izraelských zverstiev je nevyhnutné predovšetkým spomenúť beztrestné zabíjanie Palestínčanov a Palestínčaniek, ako sa napríklad udialo pri vražde palestínsko-americkej žurnalistky Shireen Abu Akleh, ktorú cieľavedome zastrelil snajper. Práve preto Abbas vyzval USA, aby sa dožadovali spravodlivosti a perzekvovali tých, ktorí sú zodpovední za jej vraždu.

Izrael ďalej aktívne pustoší pietne miesta Palestíny, čo počas prejavu pripomenul aj palestínsky líder, ukazujúc fotografie zničených kresťanských i moslimských svätýň, ktoré sú dennodenne objektom útokov zo strany Izraela, a to bez akéhokoľvek odôvodnenia. Izrael núti palestínske školy učiť podľa kurikulí, ktorých obsah je mnohokrát v nesúlade so skutočnosťou. Okupanti pravidelne maria prezidentské i parlamentné voľby, pretože zakazujú občanom Palestíny účasť na demokratickom procese, ako tomu bolo v rokoch 1996, 2005 či 2006.

Izrael je prostredníctvom svojich rasistických zákonov „režimom apartheidu”, ktorý je zvýhodňovaný na medzinárodnej pôde a nemusí čeliť zodpovednosti za svoje činy.

„A kto chráni Izrael pred zodpovednosťou?” pýtal sa líder Palestíny svetových zástupcov. „Organizácia spojených národov. A navrch Organizácie spojených národov sú to tí najmocnejší v nej.”

Palestína čelí nerovnomernému jednaniu a dvojakému metru, vďaka ktorému si Izrael mohol dovoliť zatvoriť šesť palestínskych ľudskoprávnych organizácií potom, čo ich okupantská vláda označila za teroristické organizácie.

Požiadavky zostávajú na papieri

Izrael spáchal viac ako 50 masakrov od roku 1948, pričom ako následok posledného bolo zavraždených 67 detí v Gaze, keď ich zasiahli riadené strely (New York Times). Abbas na medzinárodnej pôde preto Izrael urgoval, aby prijal zodpovednosť za svoje činy, aby sa ospravedlnili za masakre palestínskeho ľudu a za ich opakované vysídľovanie. Dožadoval sa právnych, politických, morálnych a materiálnych následkov, ktoré Izrael musí prijať. „Sme jediným národom na tejto planéte, ktorý stále žije pod okupáciou. Prečo?” Abbas svojim kolegom pripomenul, že OSN už prijala stovky rezolúcií vo vzťahu k Palestíne – 754 z dielne Valného zhromaždenia, 97 v Bezpečnostnej rade a 96 v Rade OSN pre ľudské práva. Žiadna z nich nebola implementovaná.

Moslimské ženy protestujú v austrálskom Melbourne proti masakru v Gaze, 2008.

Na záver vyjadril Abbas sklamanie z konania medzinárodnej komunity, ktorá doteraz nebola schopná ukončiť izraelskú okupáciu a zastaviť ohavnú agresiu: „Nebudeme sa uchyľovať k používaniu zbraní, nebudeme sa uchyľovať k násiliu, nebudeme sa uchyľovať k terorizmu – budeme proti nemu bojovať s vami.”

Ďalej svojich kolegov vystríhal pred ochranou Izraela pred zodpovednosťou, pretože Izrael by nikdy nemohol praktizovať svoju agresiu, pokým by ho v tom nepodporovali iné štáty. Svoj prejav uzavrel zopakovaním svojej požiadavky pre uznanie štatútu plného člena OSN pre Palestínu: „Máme dosť rezolúcií a slov,” povedal s požiadavkou, aby sa Izrael okamžite vrátil k vyjednávaciemu stolu.

Dva štáty pre dva národy

Podľa správy TASR prevzatej od agentúry AFP Izraelský premiér Jair Lapid deň predtým na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN povedal, že dohoda s Palestínčanmi založená na dvoch štátoch pre dva národy je napriek existujúcim „prekážkam“ správna vec pre „bezpečnosť a hospodárstvo Izraela a pre budúcnosť našich detí“.

Takéto riešenie podľa predsedu izraelskej vlády podporuje značná väčšina Izraelčanov. Jedinou podmienkou Izraela je podľa Lapida to, aby bol budúci palestínsky štát mierový. Americký prezident Joe Biden na Twitteri vyjadril súhlas s Lapidovými „odvážnymi vyjadreniami“ o riešení založenom na dvoch štátoch. Biden v stredu na VZ OSN takisto vyjadril podporu vytvoreniu palestínskeho štátu, neoznámil však novú iniciatívu v úsilí dosiahnuť mier, pripomína AFP.

Originál: https://gadebate.un.org/en/77/palestine-state

Preklad: Jakub Rendvanský, regionálny podpredseda FĽM Západ

Text obsahuje časti, ktoré v origináli nie sú zahrnuté. Ide o vysvetlenie niektorých skutočností, ktorých účelom je vytvorenie ucelenej predstavy.

Zdieľať článok
Návrat hore