Nie americkým raketám na území SR (otvorená výzva)

Naša výzva je otvorená a môžete ju podporiť svojim online podpisom TU.

Vážený pán prezident SR,

Vážený pán predseda vlády SR,

Vážený pán minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR,

So znepokojením sme prijali informáciu, že začiatkom mesiaca odstúpili Spojené štáty americké a následne aj Ruská federácia od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu. Táto dohoda, podpísaná v roku 1987 Ronaldom Reaganom a Michailom Gorbačovom, znamenala prelom v odzbrojovacom procese v závere Studenej vojny. Znamenala hlboký výdych desiatok miliónov Európanov na oboch stranách železnej opony, z toho, že už viac nebudú terčmi nepriateľských rakiet. Táto dohoda zároveň poskytla nádej na mierový vývoj Európy.

V posledných rokoch sme však svedkami toho, ako sa napätie vo svete zvyšuje, pričom priestorom tohto napätia sa stáva najmä Európa. Sme presvedčení, že odstúpenie od zmluvy povedie k zvýšeniu napätia vo svete, a že môže viesť k novým pretekom v zbrojení medzi Spojenými štátmi americkými a Ruskou federáciou. Zároveň však dodávame, že Európska únia môže byť tým subjektom, ktorý takýto vývoj zabrzdí.

Už 12. februára absolvujete stretnutie s ministrom zahraničia USA pánom Mikeom Pompeom a v závere mesiaca s generálnym tajomníkom NATO pánom Jensom Stoltenbergom. Obaja menovaní páni sa navyše stretnú aj s predstaviteľmi ďalších stredoeurópskych krajín a je jasné, že jednou z tém rokovaní bude aj ďalší vývoj bezpečnostnej situácie v Európe po odstúpení od zmluvy o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu.

Vážený pán prezident SR,

Vážený pán predseda vlády SR,

Vážený pán minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR,

V kontexte vyššie uvedených informácií chceme my, zástupcovia mládežníckej organizácie, spolu s ďalšími signatármi tohto listu, apelovať na vás, aby ste v prípade ponúk na rozmiestnenie zahraničných raketových systémov na území SR zvolili tú alternatívu, ktorá našu krajinu neuvrhne do ďalšej militarizácie a nespraví z nej terč. Máme za to, že byť plnohodnotným spojencom neznamená byť poslušným vazalom slepo vykonávajúcim príkazy podriadené cudzím zahranično-politickým záujmom. Máme za to, že Európska únia má príležitosť dokázať, že vznikla ako mierový projekt.

My, signatári tohto listu si želáme zachovanie mierovej Európy. Európy, ktorá hľadá dialóg miesto konfrontácie. Európy, ktorá je priestorom na zbližovanie a nie bojiskom. Usilujeme sa o to, aby si Európa zachovala takýto charakter aj pre ďalšie generácie a pevne veríme, že vy, predstavitelia SR, sa k nášmu úsiliu pridáte.

S úctou

Front ľavicovej mládeže

 

Posted in Články.

4 Comments

  1. Všetky letištia , školiace pracoviská s americkými odborníkmi, prepravy bojovej americkej techniky po našich cestách a železniciach smerom na východ, raketové základne – aj s atomovými raketami -ZRUŠIT A POSLAT do USA.Žiadne vojenské cvičenia NATO NA NAŠOM ÚZEMÍ. S úctou a rozhodne prosím.

  2. Nechcem, aby sa Slovensko stalo územím, na ktorom by sa mohli/mali umiestniť akékoľvek rakety s atómovými hlavicami zo strany USA alebo NATO. Tým by sa nevyhnutne stalo aj cieľom pre podobné zbrane druhej strany. Nechcem, aby pre nezmyselné záujmy USA ovládnuť svet umierali na Slovensku ľudia, medzi nimi moje deti a vnúčatá.

  3. Amerika má veľké územie. Nech si rieši svoju rozpínavosť a výbojnosť na svojom území a nech neohrozuje svojou nenásitnosťou celú Európu a vlastne celý svet. Nedovoliť staviať raketové základne na území Eu! Nevyrábať pre Ameriku žiadne zbrane a nedovoliť prechádzať s vojenskou technikou cez naše územie. Nevyhovárať sa, že ide o cvičenie, keď každému je jasné že chcú zovrieť do kliešti Rusko. A potom nám Pán Boh pomáhaj!

  4. Nerozumiem prečo signatári listu nežiadajú priamo odmietnutie rozmiestňovania rakiet na našom území a formulujú to len v podobe, aby sa „hľadala iná alternatíva“. Ale napriek tomu danú výzvu podporím, lebo nakoniec volá po mieri, na ktorý naši politici a EÚ už ani nepomyslia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *