Fidel Castro vzorom i po svojej smrti

CastroSmrť veľkého revolucionára, bojovníka za slobodu Kuby a komunistu Fidela Castra, zasiahla nepochybne do srdca každého mladého i starého komunistu, ľavičiara i marxistu. Príbeh Kuby je akoby úplne iným príbehom, než tie ostatné. Socialistická revolúcia, ktorá prebehla na tomto ostrove v v 50. rokoch minulého storočia, bola akýmsi ukážkovým príkladom. Na jednej strane diktatúra Fulgencia Batistu podporovaná aj USA a na druhej strane skupina revolucionárov – bojovníkov za slobodu pod vedením Fidela Castra a jeho priateľa, snáď najpopulárnejšieho revolucionára 20. storočia, Ernesta Che Guevaru. Na jednej strane barikády revoluční bojovníci a na druhej reakcionári. Nebola to len zmena mena prezidenta, nebol to len rýchly puč, ktorý skončil novou vládou. Bol to ozbrojený boj, kde jeho hlavní protagonisti nenosili obleky, ale uniformy. Nebola to papierová vojna, ani špinavá politická hra plná zastrašovania a tlakov. Bol to otvorený boj. To všetko na pozadí exotickej prírody tohto nádherného ostrova. Príbeh Kuby je akoby vystrihnutý z dobrodružného románu. Nemusíme vytvárať falošné zdanie romantickosti, tento dejinný príbeh je zmesou napätia, dobrodružstva a romantiky aj bez našich zásahov. Veľa románov končí víťazstvom dobra nad zlom. Veľa románov končí dobre. Musíme konštatovať, že aj v tomto prípade sa všetko skončilo úspechom revolučných bojovníkov – partizánov. Ako v dobrom dobrodružnom románe zloduch nakoniec uteká, tak aj v tomto prípade Batista ušiel. Revolúcia slávila triumf.

Fidel Castro sa dožil úctyhodných 90 rokov. Viac ako dvakrát prežil svojho druha v zbrani Ernesta Che Guevaru, ktorý zomrel vo veku 39 rokov. Je smutným paradoxom, že práve pred pár mesiacmi vyšla pieseň od známej slovenskej skupiny Elán, v ktorej sa spomína aj Castro a v ktorej sa spieva o tom, ako dobre je, že ešte žije.

Fidel Castro bol spopolnený a jeho ostatky boli dnes (4.12.2016) po niekoľkodňovom smútku pochované v meste Santiago de Cuba. O tom, aký bol Fidel Castro človek, svedčí nepochybne aj jeho želanie. To tlmočil svetu jeho brat Raúl Castro. Neželal si, aby boli po jeho smrti po ňom pomenované ulice, námestia, budovy či inštitúcie. Zároveň si neželal, aby sa na jeho počesť stavali sochy či busty s jeho tvárou. Zámerom bolo iste zabránenie vzniku kultu osobnosti. Táto skromnosť a prezieravosť je nepochybne úctyhodná. Aj kvôli tomu, môžeme pokojne vyhlásiť, že Fidel Castro zostáva v mnohom pozitívnym vzorom i po svojej smrti.

T.D.

Zdroj:

https://www.aktuality.sk/clanok/396111/raul-castro-zakazal-pomenovat-ulice-po-jeho-bratovi/

Zdieľať článok
Návrat hore