Absurdnosti slovenského súdnictva

Zatiaľ čo aktivistov za vyvesenie transparentu na banskej veži poslali do väzby prakticky okamžite, dvojica notoricky známych exhibicionistov akoby bola zákonom chránený druh.

Nemusíte do bodky súhlasiť s formou či obsahom protestu aktivistov Greenpeace (sám by som vedel spísať niekoľko výhrad), za povšimnutie však stojí promptnosť a nekompromisnosť súdu, ktorý tucet aktivistov prakticky ihneď poslal do väzby z obavy pred pokračovaním v trestnej činnosti.

Porovnajme si to s ďalším prípadom – s dvojicou Košičanov pravidelne „obšťastňujúcou“ východ republiky svojim „umením“. Do dnešných dní majú už na svojom konte sprznenie niekoľkých pamätníkov – Červenej armády v Košiciach, padlým v bojoch s banderovcami vo Veľkej Lodine, Aladára Komjáta, Ľudovíta Kukorelliho, Vasila Biľaka v Krajnej Bystrej či Jána Pješčáka vo Veľkom Lipníku.

Pred niekoľkými dňami Okresný súd vo Svidníku uznal známe demolačné duo vinným. Verdikt odňatia slobody po dobu dvoch mesiacov s podmienečným odkladom výkonu trestu na skúšobnú dobu v trvaní 18 mesiacov si však vypočuli na slobode. A to i napriek jednoznačnej hrozbe pokračovania v trestnej činnosti (ktorej potvrdenie stálo niekoľkokrát minimálne za úvahu, keďže pamätník sa v priebehu procesu stal viackrát terčom neznámych vandalov) počas celého procesu, ktorý sa tiahne od roku 2015.

A ak nepočítam cca 48 hodinové zadržanie Ľuboša Lorenza na konci augusta 2017, ktoré postavilo do pozoru celú liberálno-kaviarenskú sektičku v Bratislave, tak bez väzby sa zaobišlo aj pravidelné poškodzovanie pamätníka osloboditeľov v centre Košíc a k nemu prislúchajúci proces.

A toto je len jeden z mnohých problémov slovenského súdnictva, „vďaka“ ktorému je jeho dôveryhodnosť medzi domácim obyvateľstvom najnižšia v celej Únii.

Artur Bekmatov,

Predseda FĽM

Zdieľať článok
Návrat hore